Nė vienas Lietuvos regionas negalėtų pasigirti tokiomis giliomis liaudiško smuikavimo tradicijomis kaip Dzūkija, o ypač Lazdijų rajonas. Tad neatsitiktinai jau antrus metus Lazdijų kultūros centras rengia Pietų Lietuvos smuikininkų šventę-varžytuves GRIEŽKIT, SKRIPKOS. Tai pirmosios tokio pobūdžio ir žanro varžytuvės Lietuvoje, skirtos liaudies muzikantams – smuikininkams. Atlikėjai varžėsi dėl “Geriausio skripkoriaus”, “Geriausio skripkorių dueto” bei „Geriausio skripkorių ansamblio“ titulų.
Į šią šventę, skirtą puoselėti liaudiško smuikavimo tradicijas, atvyko gausus būrys muzikantų iš įvairių Pietų Lietuvos vietovių. Varžytuvių dalyvius vertino komisija: Lietuvos liaudies kultūros centro folkloro skyriaus vyriausiasis specialistas Arūnas Lunys, Lietuvos teatro ir muzikos akademijos docentė Gaila Kirdienė, Lazdijų kultūros centro direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai Ingrida Malinauskienė bei muzikinės veiklos koordinatorė Aida Abeciūnaitė. Išklausiusiusi smuikininkų melodingus valsus bei smagias polkas ir maršus, komisija nusprendė, jog „Geriausio skripkoriaus“ titulas šiais metais atitenka puikiai žinomam muzikantui tiek Dzūkijoje, tiek visoje Lietuvoje lazdijiškiui Romui Mazėčiui. Taip pat šis muzikantas su kitu žinomu ir pripažintu mūsų rajono muzikantu Albinu Bartnyku įvertinti kaip geriausias skripkorių duetu. Geriausiu skripkorių ansambliu pripažintas Alytaus jaunimo centro dainų ir šokių ansamblio „Tarškutis“ jaunųjų smuikininkų grupė (mokytoja ekspertė Rima Moisejenkienė ir mokytojas Leonidas Moisejenka). Taip pat instrumento vingrumą varžytuvėse demonstravo ir Justinas Dadurka iš Kalvarijos , Leonas Patalavičius iš Lazdijų r. Varnėnų k., Algimantas Ramanauskas iš Simno. Ne mažiau buvo aktyvūs ir jaunieji smuikininkai: Andrius Klimas iš Lazdijų , Simona Alksninytė iš Metelių, Samanta Rimavičiūtė iš Teizų sen., Alytaus jaunimo centro dainų ir šokių ansamblio „Tarškutis“ merginų smuikininkių grupė bei Pivašiūnų vidurinės mokyklos vaikų ir jaunimo kapelijos „Griežliukė“ smuikininkų grupė (vad. Algirdas Glovickis). Laureatams buvo įteiktos Lazdijų rajono savivaldybės padėkos bei prizai. Visi dalyviai gavo Lazdijų kultūros centro paruoštus smuikininkų varžytuvių dalyvių sertifikatus bei atminimo dovanas.
Tiek rengėjai, tiek dalyviai teigė, jog šis renginys vertas vadintis ne tik Pietų Lietuvos, bet ir šalies smuikininkų švente. Komisijos nariai, atvykę iš sostinės, linkėjo, jog į kitąmet vyksiančias ir tradicinėmis tapsiančias smuikininkų varžytuves GRIEŽKIT, SKRIPKOS sugužėtų muzikantai iš visos Lietuvos, o Lazdijai kuo greičiau pelnytai taptų smuikininkų sostine. Čia atvykę jie galėtų pasimokyti liaudiško smuikavimo tradicijų, kurios Dzūkijoje gyvuoja itin ilgai.