Smuikininkų šventė-varžytuvės GRIEŽKIT, SKRIPKOS

2013-01-25

Per patį pusiaužiemį, sausio 25 dieną, Lazdijų kultūros centre vyko Pietų Lietuvos smuikininkų šventė-varžytuvės GRIEŽKIT, SKRIPKOS 2013. Tai pirmosios tokio pobūdžio ir žanro varžytuvės Lietuvoje, rengiamos liaudies muzikantams - smuikininkams. Atlikėjai varžėsi dėl "Geriausio skripkoriaus" ir "Geriausio skripkorių dueto" titulų.

Į šią šventę, skirtą puoselėti liaudiško smuikavimo tradicijas, atvyko dešimt muzikantų iš įvairių Pietų Lietuvos vietovių. Varžytuvių dalyvius vertino komisija: Lietuvos liaudies kultūros centro folkloro skyriaus vyriausiasis specialistas Arūnas Lunys, Lazdijų meno mokyklos smuiko klasės mokytoja Rita Kabelkaitė, Lazdijų kultūros centro direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai Ingrida Malinauskienė bei muzikinės veiklos koordinatorė Aida Abeciūnaitė. Vienbalsiu komisijos sprendimu „Geriausio skripkoriaus“ titulas šiais metais atiteko „smetoniškam“ muzikantui iš Alytaus r. Skovagalių k. Algimantui Ramanauskui (g. 1929). Geriausiu skripkorių duetu pripažinti Romas Mazėtis iš Lazdijų ir jo mokinė Simona Alksninytė iš  Lazdijų r. Metelių k.  Laureatams buvo įteiktos Lazdijų rajono savivaldybės padėkos bei dovanos. Taip pat instrumento vingrumą demonstravo ir Justinas Dadurka iš Kalvarijos, Jonas Chodckevičius iš Veisiejų bei Leonas Patalavičius iš Lazdijų r. Varnėnų k.  Ne mažiau buvo aktyvūs ir jaunieji smuikininkai: Vaiva Gudaitytė ir Miglė Juškevičiūtė iš Alytaus, Andrius Klimas iš Lazdijų bei alytiškės Ineta Pikūnaitė ir Justina Naravaitė.

Lazdijų kultūros centro direktorius Arūnas Sujeta dėkojo visiems muzikantams, per smuiko  melodiją „atvėrusiem  savo dūšią“ ,  ir įteikė šventės-varžytuvių GRIEŽKIT, SKRIPKOS 2013 dalyvio pažymėjimus bei atminimo dovanas.  Jis džiaugėsi, jog ši unikali šventė pirmą kartą Lietuvoje surengta būtent Lazdijų kultūros centro iniciatyva. Tiek rengėjai, tiek dalyviai teigė, jog šis renginys  vertas vadintis ne tik Pietų Lietuvos, bet ir šalies smuikininkų švente, į kurią sugužėtų smuikoriai iš visos Lietuvos. O atvykę čia, jie galėtų pasimokyti liaudiško smuikavimo tradicijų, kurios Dzūkijoje  gyvuoja itin ilgai.

[gallery link="file" columns="4" orderby="title"]