Respublikiniame liaudiško smuikavimo konkurse dalyvavo rekordinis skaičius dalyvių

2019-06-07

Respublikinis liaudiško smuikavimo konkursas  yra vienintelis toks renginys Lietuvoje. Smuiku buvo ir yra griežiama visuose Lietuvos regionuose, tačiau  Dzūkijos etnografinis kraštas pasižymi liaudies muzikantų (skripkorių) skaičiumi ir giliomis smuikavimo tradicijomis. Tačiau šios srities atstovų, su kiekvienais metais mažėja. Siekiant užauginti jaunąją kartą, kuri perimtų liaudies smuikavimo tradicijas ir jas plėstų, Lazdijų kultūros centras kasmet rengia respublikinį liaudiško smuikavimo konkursą "Griežkit skripkos", kuriame dalyviai motyvuojami piniginėmis premijomis ir prizais. Taigi birželio 7 dieną Lazdijų kultūros centre vyko Respublikinis liaudiško smuikavimo konkursas GRIEŽKIT SKRIPKOS. Šio konkurso tikslas skatinti liaudies smuikavimo kultūros vartojimą regionuose, puoselėti liaudišką smuikavimą ir jį vystyti respublikiniu mastu, užtikrinti smuikavimo tradicijų perdavimą ir sklaidą.

Šių metų konkurse dalyvavo 55 „smuikoriai“ iš visos Lietuvos, bei svečias iš Aizkraukle (Latvija). Kiekvienais metais dalyvių skaičius auga – 2017 konkurse pasirodė 30 dalyvių, 2018 metais – 46, taip pat ir dalyviai Punsko (Lenkija).

Konkurso dalyviams buvo  surengtos  tradicinio smuikavimo dirbtuvės, kurias vedė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytoja, smuikininkė doc. dr. Gaila Kirdienė. Dalyviai visi kartu mokėsi groti “Dzūkiška polkutė”. Šį kūrinį konkurso dalyviai padovanojo  ir konkurso žiūrovams finaliniame renginyje bei tarptautinio renginio „Pasienio fiesta“ atidarymo ceremonijoje Lazdijų miesto parke. „Smuikorių“ pasirodymą pamatė mažiausiai 1000 žiūrovų.

Konkurso dalyvius vertino kompetetinga ir profesionali komisija:

Komisijos pirmininkė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytoja, smuikininkė doc. dr. Gaila Kirdienė; Lazdijų kultūros centro direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai Ingrida Malinauskienė; Lazdijų kultūros centro muzikinės veiklos koordinatorė Aida Bubelienė.

Konkurso dalyviai varžėsi solistų ir ansamblių kategorijos pagal dvi amžiaus grupes. Konkurso nuostatai šiemet buvo pakeisti ir buvo leista išskirti vaikų amžiaus grupę. Toks pakeitimas buvo reikalingas, nes registruojantis dalyviams buvo pastebėta, kad dalyvauti nori ir nemažas skaičius vaikų.

Visose kategorijose pagal 2 amžaus grupes buvo išskirtos 1, 2 ir 3 vietų laimėtojai, kurie apdovanoti piniginiais prizais bei suvenyrais.

Kol komisija tarėsi, konkurso dalyvius ir žiūrovus linksma muzika džiugino Alytaus jaunimo centro dainų ir šokių ansamblis "Tarškutis", pasakojimus pasakojo ir dainas dainavo Lazdijų kultūros centro folkloro ansamblis “Riecimėlis”.

Konkurso rezultatai:

Vaikų solo grupėje laimėjo:

1 vietą  Liepa Vozgirdaitė

2 vietą Paulius Navaslauskas

3 vietą Kamilė Micutaitė

Suaugusių solo grupėje laimėjo:

1 vietą Romas Mazėtis

2 vietą Justinas Dadurka

3 vietą Dorothea Reinkensmeier

Vaikų ansamblių grupėje laimėjo:

1 vietą Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro vaikų folkloro ansamblis "Kuršiukai", vad. Alvydas Vozgirdas

2 vietą Kazlų Rūdos Rimvydo Žigaičio menų mokyklos vaikų folkloro "Sūduoniukai" instrumentinė grupė, vad. Virginija Savickė

3 vietą Alytaus jaunimo centro dainų ir šokių ansamblis "Tarškutis", vad. Rima ir Leonidas Moisejenkos

Suaugusiųjų ansamblių grupėje laimėjo:

1 vietą Kalvarijos savivaldybės folkloro ansamblio "Diemedis" kapelija, vad. Žydruolė Zenevičienė

2 vietą  Lazdijų kultūros centro duetas Aivanas Mazėtis ir Romas Mazėtis

3 vietą Lazdijų kultūros centro auklėtiniai Aivanas Mazėtis ir Samanta Rimavičiūtė

LKC specialius prizus laimėjo: latvė Liga Butane ir Svaja Romanovaitė

Specialus merės prizas atiteko Liepa Vozgirdaitė.

Renginį rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Lazdijų rajono savivaldybė