Folkloro festivalis „Žolynas slaunasai“

2012-06-23

Nuo seno lietuviai birželio 23 d. švenčia Rasos, Kupolių arba Joninių šventę. Vyksta nuostabus darnos ir meilės pasauliui pajautimas. Tą vakarą Veisiejų miesto parke vyko Rasos šventė ir folkloro festivalis ,,Žolynas slaunasai“. Čia visi buvo pakviesti kartu pagerbti lietuviškąsias tradicijas, savus papročius ir iš širdies išgyventi akimirkos džiugesį, kai gamta ir žmogus alsuoja vienu ritmu ir dvasia, kur susivienija visų susirinkusiųjų jausmai ir širdys su gamta, kur net oras, atrodo, virpa nuo gerumo, palaimos ir džiugesio.

Lietuviai žodį šventė siejo su žodžiu šventas. Kad ateitum į šventę, reikia ne tik švariai nusiprausti, apsivilkti baltus marškinius. Reikia ateiti švaria sąžine, ramia širdimi, neatsinešant pykčio.

Pagal seniausias lietuvių tradicijas, šventė prasidėjo vartų apėjimu ir simboliniu nusiprausimu, nes tik įžengę pro vartus, tapome  pilnateisiais šventės dalyviais.

Šiemet buvo įvestas netgi  šventės piniginis vienetas – Raspinigis. Šie Raspinigiai ne tik primins trumpiausios nakties šventę Veisiejuose, bet, kaip ir visi pinigai, turėjo mainų paskirtį. Jų buvo galima užsidirbti, dalyvaujant bendruose šventės rateliuose, dainuojant ar kitaip linksminantis.   ,,Žolynų turgelis“ jau įsitvirtino šioje šventėje. Čia  lankytojų laukė  būrėjos, žolininkės, vaistažolių bei kitų sveikų produktų  žinovės. Turgelio pagrindas – žolynai, arbata, tad miesto gyventojai ir svečiai turėjo galimybę nusipinti vainikėlį,  įsigyti ekologiškų vaistažolių, sužinoti jų paskirtį, tradicinius gydymo metodus, o tai yra ypač aktualu tiems, kas domisi liaudies medicina, ekologija bei tradiciniu paveldu. Juk pažinti savąjį paveldą ir įdomu, ir naudinga...

Jau ketvirtus metus grožėjomės šiaudinėmis skulptūromis, kurios papuošė mūsų šventę. Pagerbėme varduvininkus – Jonus, Janinas, sušokome tradicinį valsą. Saulei nusileidus, dalyvius sušildė ugnies apeigos, kur mintimis ir širdimi žemiškąją ugnį pakylėjome į dangų.  Vakarą baigė laužo, stebulės uždegimas, šokiai, dainos,  vaistažolių arbatos gėrimas. O likus valandai iki vidurnakčio šventės dalyviai  nušvietė kelią fakelais ir ėjo į Ančią plukdyti vainikų.

Šventės programa dalyviams dovanojo puikią nuotaiką - netrūko įvairių tradicinių liaudies šokių, ratelių,  dainų, ugnies ir net lengvo lietučio.

Rasos šventės ir folkloro festivalio ,,Žolynas slaunasai“ programoje dalyvavo: Krikštonių laisvalaikio salės folkloro ansamblis ,,Stadulėlė“ (vadovė Lena Švetkauskienė), Lazdijų meno mokyklos Veisiejų filialo kapelukė ,,Trepsiukai“ (vadovė Irina Gudebskienė), Veisiejų gimnazijos etnografinis ansamblis (vadovė Rasa Sabaliauskienė), šiuolaikinio šokio grupė (vadovė Jolanta Stankevičienė), Būdviečio laisvalaikio salės  folkloro ansamblis ,,Radastėlė“ (vadovė Danutė Levickienė) ir kapela ,,Svaja“ (vadovė Zina Barkauskienė), Kučiūnų folkloro ansamblis ,,Parinkcis“ (vadovė Jolita Karaliūnienė), Viktarinos laisvalaikio salės folkloro ansamblis (adovas Laimis Juškaitis), Kapčiamiesčio folkloro ansamblis (vadovė Birutė Stacevičienė), Veisiejų kultūros namų liaudiškų šokių  kolektyvas ,,Pušynas“ ir kapela ,,Veisieja“ (vadovė Aldona Rudzienė), jaunimo teatro grupė ,,Veidai“ (vadovas Saulius Lukošiūnas). Vakaro koncerte visus linksmino jaunimo muzikos grupė ,,Tautinis brandas“.

[gallery link="file" columns="4" orderby="post_date"]